Porteføljen i den forgangne måned
For 5. måned i træk steg det danske aktiemarked, og årsafkastet for referenceindekset OMX C25 GI* var ved udgangen af maj på lidt over 15%. I maj steg Falcon Danske Aktier Momentum med 2,9%.
Månedens afkast var drevet af en stigning på næsten 15% i GN Store Nord, der aktuelt indgår i porteføljen med en vægt 11% samt A.P. Møller Maersk B, der vægter 10% og steg med næsten 7%. Samtidig undgik porteføljen at blive påvirket af yderligere fald i Pandora, som aktuelt ikke indgår i porteføljen. Selv når der tages højde for udbyttet på 9 kr., faldt aktien med næsten 14% i maj. Vi har tidligere skrevet en artikel om salget af Pandora fra porteføljen.
I maj foretog vi mindre porteføljejusteringer jævnfør vores faste interval herfor. Carlsberg B blev solgt, og der blev foretaget en ny investering i William Demant Holding, da igen er begyndt at vise relativt momentum. Indtil videre vægter aktien kun med 2,5%, da den for nuværende kun er i 1 af vores 4 delporteføljer.
* OMX C25 GI er et mere ligevægtet og mere retvisende indeks end det almindelige OMX C25 indeks, da geninvesterede (GI) udbytter er medregnet.
Seneste måned | 2,9% |
---|---|
Siden start feb ‘12 | 254,4% |
Indeværende år | 20,3% |
Seneste 60 måneder | 141,8% |
Seneste 36 måneder | 71,2% |
Seneste 24 måneder | 37,8% |
Seneste 12 måneder | 14,6% |
Siden start, p.a. | 26,8% |
---|
Standardafvigelse | 15,7% |
Maksimalt tilbagefald | 15,8% |
Alpha, p.a. | 6,1% |
Sharpe Ratio | 1,71% |
Sortino Ratio | 0,79% |
Gain-to-Pain Ratio | 1,79% |
Risikomærkning | (6) 15,9% |
Vægt | Afkast | |
---|---|---|
GN Store Nord A/S | 11,2% | 42,2% |
DSV A/S | 10,4% | 38,6% |
H. Lundbeck A/S | 7,5% | 37,8% |
Vægt | Afkast | |
---|---|---|
– | – | – |
– | – | – |
– | – | – |